تأثیر امواج موبایل بر مغز انسان

گذشته از مزایای بیشمار موبایل ها و دستگاههای ارتباطی  در مورد مضرات امواج موبایل هم صحبت های بسیاری مطرح شده است.

تأثیر امواج موبایل بر مغز انسان

 

قبل از هر توضیحی خوب به عکس پایین دقت کنید. همانطور که میبینید تقریباً همه اعضای بدن ما در مقابل تشعشعات امواج موبایل تأثیر خواهند پذیرفت و شدت کمی و زیادی آن وابسته به میزان تشعشعات و فصله آنها تا بدن و عوامل دیگر است. احتمالاً همه ما این جمله معروف را کم و بیش شنیده ایم که ” هنوز اثبات نشده که امواج تلفن های همراه برای بدن انسان مضر است یا خیر” و همینطور در مصاحبه ای که چند وقت پیش توسط صدا و سیمای کشور با پرفسور صمیعی پخش شد، ایشان هم بر ابراز این نظر اکتفا کردند که هنوز نمیتوان گفت که موبایل شما برایتان مشکل زا میشود و یا شما را دچار بیماری سرطان میکند.

تأثیر امواج موبایل بر مغز انسان

 ولی مطمئناً شما دوستان هم با من موافقید که وقتی به مدت طولانی از تلفن همراه خود برای مکالمه استفاده کنیم نمیتوانیم منکر دردی که در نواحی لاله گوش، گردن و به خصوص سرمان به وجود می آید شویم. در واقع این خستگی ها و بعضاً درد ها ناشی از دو عامل است؛ یکی ثابت ماندن عضلات آن نواحی به مدت نسبتاً طولانی برا نگه داشتن گوشی در حالت مناسب و دومی بالاتر رفتن دمای مغز و اندامِ در ارتباط با گوشی به دلیل تشعشعات امواج تلفن همراه است. حالا هر چه زمان استفاده شما از گوشی موبایلتان بیشتر باشد این دردها و همانطور که گفتیم، گرمای ایجاد شده بیشتر خواهد بود.

برای اثبات ادعای بالا میتوانم به نتایج یک آزمایش عملی  اشاره کنیم

در آزمایشی که چند پیش توسط محققان دانشگاه SRM هندوستان انجام شده یک روش ابتکاری برای استخراج میزان تأثیر امواج موبایل روی مغز انسان صورت گرفته که نتایج بسیار جالب و البته قابل تأملی را رقم زده است. این آزمایش برای اینکه حالت کاربردی و نمونه آماری بیشتری داشته باشد بر روی سه نوع گوشی موبایل انجام پذیرفته است و هدف در آن اندازه گیری میزان بالا رفتن دمای قسمتهای مختلف مغز انسان در طی فرآیند استفاده از دستگاه موبایل است. بدین منظور و برای شناسایی دمای قسمت های مختلف مغز هم از دوربین مادون قرمز برای ضبط دمای قسمت های مختلف مغز استفاده شده و نتایج آزمایش در مورد هر سه گوشی توسط نرم افزار محاسباتی MATLAB و جعبه ابزار پردازش تصویر آن صورت گرفته تا شرایط یکسانی برای هر سه گوشی ایجاد گردد.

البته از این آزمایش یک نتیجه بسیار خوب هم میتوان گرفت و آن هم میتواند این باشد که برای حذف و یا کمرنگ تر کردن تأثیرات گرمایی روی مغز انسان به هنگام استفاده از تلفن های همراه، کارخانه های سازنده میتوانند از موادی در دستگاه های شان استفاده کنند تا میزان تشعشع و به طبع تأثیر آن بر بدن انسان هم به کمترین حد ممکن برسد.

چطور این خطرات را کاهش دهیم :

در بهترین نقطه از لحاظ آنتن دهی قرار بگیرید

هنگام مکالمه گوشی خود را در دورترین فاصله ممکن از سرتان نگه دارید

هنگام خوابیدن گوشی خود را بالای سرتان قرار ندهید

یک گوشی با میزان تشعشع کمتر تهیه کنید

 منبع :شهر سخت افزار